Co vás zajímá

 

 

Lužickosrbský rozhlas

            Každý den vysílá na vlně MDR 1 Rádia Sasko (Radio Sachsen) Lužickosrbský rozhlas (Serbski rozhłós) se svojí mládežnickou odnoží. Dříve bylo možné naladit rozhlas i v Čechách, protože vysílal na středních vlnách. MDR je veřejnoprávní mediální společnost, která vysílá pro Sasko, Sasko-Anhaltsko a Durynsko. Rádio Sasko vysílá pouze v Sasku, lužickosrbské vysílání však vysílá jen na zvláštní frekvenci vysílače Wojerecy o výkonu 30 KW na frekvenci 100,4. Podle informací MDR by měl být signál lužickosrbského vysílání dobře zachytitelný právě jen na lužickosrbském sídelním území, takže signálem nejsou "obtěžováni" lužickosrbští obyvatelé větších měst jako jsou Drážďany nebo Lipsko, signál se však dostane do východní Lužice v Polsku. Rozhlasové studio lužickosrbského vysílání sídlí v Lužickosrbském domě v Budyšíně.

            Od pondělka do pátku od 5 do 8 hodin a v sobotu od 6 do 9 hodin vysílá rozhlas ranní blok zpráv a informací výhradně lužickosrbsky. Výjimkou jsou zprávy přebírané z drážďanského ústředí v němčině vysílané každou půl hodinu. Hudební skladba je vyvážená. Rozhlas vysílá lužickosrbskou hudbu všech žánrů, ale také českou, polskou, angloamerickou a další evropskou hudbu. Dá se říci, že hudební skladba je kvalitnější než u drtivé většiny českého rozhlasu.

            Vysílání má některé stálé rubriky jako třeba Podawki tydźenja s hlavními zprávami týdne a Mjeńšina serbšćiny (Minuta srbštiny), na jejíchž stránkách je umístěn slovník nejnovějších lužickosrbských pojmů.

            Nedělní program je určen pro celou rodinu. Vysílá se na dvou frekvencích 100,4 a 93,4 od 11 do 14 hodin. Do půl jedné hornosrbsky, od půl jedné dolnosrbsky program Braniborského lužickosrbského rádia. Vysílá se magazín Łužica w tutym tydźenju, následují reportáže, hudba, literatura apod. Před dvanáctou hodinou se střídá evangelický a katolický křesťanský pořad. V poledne si můžeme naladit blahopřání a zprávy z kultury.

 

MDR-Studio Budyšin/Serbski rozhłós
Póštowe naměsto 2
Póštowy kašćik 1707
02607 Budyšin
telefon: (0 35 91) 3 74 00
faks: (0 35 91) 37 40 38 43
e-mail: Serbski-program@mdr.de

 

            Každé pondělí od 20 do 22 hodin uslyšíte na stejné frekvenci Rádio Satkula pojmenované podle říčky, protékající jádrem Srbské Lužice. Jde o vysílání pro mládež. Moderátory jsou studenti a mladí novináři, kteří spolupracují se svými profesionálními kolegy a několika externími spolupracovníky. Hudební nabídka přináší moderní lužickosrbskou hudbu a nejnovější hity z celého světa.

 

Maš něšto na wutrobje?
Chceš sej někajki spěw přeć abo někoho strowić? By chcył pola SATKULE sobudźěłać? Maš někajke ideje, poroki abo chwalbu za nas?
To pisaj nam:
satkula@mdr.de abo
MDR/Radijo SATKULA
PF 1707
02607 Budyšin/Bautzen

 

http://www.mdr.de/mdr1-radio-sachsen/sorbisch